Почетнa
О нама
Запослени
Настава
Актуелности
Упис у средњу школу Летопис
Контакт

* Почетна

* О нама

* Запослени

* Настава

* Актуелности

* Обавештења

* Упис у средњу школу

*Летопис

* Контакт

 

О библиотеци

        МЕСТО И УЛОГА ШКОЛСКЕ БИБЛИОТЕКЕ

      Библиотека у савременој школи је ослонац васпитно-образовном процесу; обезбеђује доступност, евалуацију, интерпретацију информација и знања, комуникацију са новим и свежим идејама, афирмише и развија критичко мишљење, намењена је свим ученицима и наставницима без обзира на степен њихове интелектуалне и емоционалне обдарености.

  Школска библиотека је неопходан и саставни део образовно-васпитног процеса који доприноси његовом развоју, унапређивању учења, стручног усавршавања и јавне, културне делатности школе. Библиотечком грађом и информацијама библиотека у школи допуњује сва образовно-васпитна подручја различитим изворима сазнања. Применом одређених метода и облика рада укључује се у наставни процес, помаже у учењу, у стварању трајних навика и способности за коришћење различитих извора ииформација и систематски врши способљавање ученика за самосталан рад.

      Библиотека у нашој школи је информациони комуникациони центар, који располаже различитом вишеаспектно обрађеном библиотечком грађом и вешто, зналачки, инспиративно и занимљиво је презентује читаоцима.

       У раду школске библиотеке издвајају се три главне функције:
       1. образовно-васпитна
       2. библиотечко-информациона
       3. културно-забавна и јавна делатност

      Ове функције одређују рад и задатке библиотеке у школи. Оне суштински дефинишу место и улогу школске библиотеке.

     Основна делатност библиотеке је да набавља библиотечки материјал, стручно га обрађује и даје на коришћење ученицима и наставницима. То је обављање стручних библиотечких послова по свим важећим стандардима и упутствима.

         КОРИСНИЦИ

       Број ученика у школи креће се око 650 који су распоређени у 32 одељења, а број корисника  је увек око 520.
      Што се наставног и другог кадра школе тиче чланство библиотеке чине око две трећине.

         БИБЛИОТЕЧКИ ФОНД

       Библиотека у свом фонду има око 12 ooo књига. У последњe четири године знатно је обновљен књижни фонд, посебно школска лектира.
       Фонд је стручно обрађен по библиотечким правилима. Подељен је на ученички и наставнички. Издвојени су уџбеници и литература по предметима.
        Библиотека има стручни и ауторски каталог.
        Библиотека је добила већи простор него што га је до сада имала. Сада има већи простор за књижницу и простор за читаоницу.

        ОПРЕМА                                                                                                                               Библиотека је добро опремљена. Има рачунар, скенер, штампач и интернет што је предност да се лакше долази до жељених информација.

       ПРВИ ЧАС У ШКОЛСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ

   У складу са планом рада ученици првог разреда са својим учитељицама посетили су школску библиотеку. Библиотекар им је, језиком и начином примереним њиховом узрасту, говорио о улози и значају школске библиотеке, о њеној организацији и правилима која важе у њој. Затим је било речи о њиховом учлањењу  и коришћењу  књига које ће им бити потребне. У опуштеној атмосфери ученици су постављали питања библиотекару на којима им је он одговарао и објашњавао све оно што није било јасно.

      Стекао се је утисак да је ученицима био интересантан овај час и да са нестрпљењем чекају своје чланске карте и узму прву књигу из школске библиотеке - са сликама, наравно.

ПРЕДШКОЛЦИ У ШКОЛСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ

Активности у школској библиотеци у оквиру Дечје недеље -        сликало се и писало

        _________________________

         Вашој пажњи препоручујем:

         Програм рада библиотекара и радове

       * Авангарда или нови лидери у школама

       * Професија школског библиотекара у светлу новог правилника о сталном стручном усавршавању запослених у образовању

        Закон о библиотечко-информационој делатности

        Да бисте их покренули кликните на њима!

 

 

 

 

 

 

Designed by Miljan & Mladjan